Založ si blog

Pomôže petícia vrátiť do Humenného slušnosť?

Veľa problémov je riešiteľných a veľa problémov neriešiteľných. Niektoré výzvy majú len jedno riešenie a niektoré ich majú viac. Ako však nájsť tú najvhodnejšiu? Jednoducho. Odborne a nezaujato preveriť všetky možnosti, dať dokopy informácie a potom sa rozhodnúť.

Terajšie vedenie mesta chce však rozhodnúť o miliónovom kšefte s dopadom na takmer každú domácnosť v meste, rýchlo, ukvapene a pravdepodobne na základe neúplných informácií. Preto sme sa rozhodli začať s petíciou.

Uverejňujem tu jej celý text, aby ste získali presný obraz o tom, čo sa deje v Humennom a že nie sme proti akémukoľvek riešeniu, len nech to je riešenie ekologické, ekonomické a s jasnými pravidlami. Posledných 15 rokov sme mali nejasné pravidlá a takmer najdrahšie teplo na Slovensku. Preto petícia…

P E T Í C I A

proti zámeru prenajať mestský majetok – tepelné rozvody v meste Humenné, súkromnej spoločnosti Humenská energetická spoločnosť s.r.o. (Ďalej len HES), ktorej 67 percent vlastní Chemes a.s.

(úplne znenie petície)

 

Požadujeme, aby mesto Humenné v budúcnosti kontrolovalo distribučnú spoločnosť tepla, ako jej väčšinový vlastník, a takto zabezpečilo ochranu nášho spoločného majetku a kontrolu nad cenami a bezpečnosťou distribúcie tepla.

Požadujeme, aby mestské zastupiteľstvo schválilo tím odborníkov, vrátane 5 nominantov petičného výboru, na prerokovanie a hľadanie najlepšieho riešenia na distribúciu tepla v meste Humenné.

 

My, dolu podpísaní občania, nesúhlasime s deklarovaným zámerom mestského zastupiteľstva v Humennom, prenajať rozvody tepla v meste Humenné spoločnosti HES, ktorej majoritným vlastníkom je spoločnosť Chemes a.s. Nesúhlasime, aby bol majetok mesta opäť prenajatý súkromnej spoločnosti, v ktorej mesto Humenné nebude mať väčšinový podiel a rozhodovacie právomoci na jej plnú kontrolou.

Podpisom tejto nájomnej zmluvy, môže byť ohrozená možnosť disponovať značným majetkom mesta Humenné, rozvodmi tepla a teplej úžitkovej vody. Argument o čerpaní finančných prostriedkov z eurofondov a tým aj rýchlym podpisom novej nájomnej zmluvy, považujeme za účelový, nakoľko čerpanie eurofondov bude naďalej pokračovať aj v rokoch 2021 – 2027. Európska komisia zdôrazňuje vo svojich dokumentoch 5 hlavných priorít, do ktorých sa bude v tomto období investovať. Ako najvyššia priorita pre Európu sa uvádza:

Ekologickejšia a bezuhlíková Európa.

Očakáva sa, že práve na takéto aktivity bude pripravených niekoľko miliárd eur. Tvrdenie o tom, že výzva OPKZP-PO4-SC451-2019-50 je posledná, sú nepravdivé, ba práve naopak, je len začiatkom masívnych investícii do ochrany životného prostredia z prostriedkov EU ktoré bude môcť mesto Humenné v budúcnosti čerpať.

Nesúhlasíme, aby bolo teplo pre obyvateľov Humenného  produkované z uhlia, ktorého spaľovaním ničíme naše životné prostredie a produkuje sa obrovské množstvo CO2 a iných skleníkových plynov. Tak isto, deklarované postavenie nového kotla na drevoštiepku, podľa nás neprinesie zlepšenie životného prostredia. Kamióny prepravujúce drevoštiepku, ešte viac zahltia naše mesto a budú ničiť výfukovými plynmi zdravie jeho obyvateľov. Zvýšený pohyb ťažkých kamiónov, ktorých počet sa odhaduje na niekoľko desiatok denne, bude ničiť miestne komunikácie a zhoršovať našu kvalitu života

Nesúhlasime, aby výrobu tepla a jeho distribúciu ovládala súčasne jedna súkromná firma. Hoci mesto vlastní rozvody tepla, v distribučnej  spoločnosti HES má Humenné iba 33 percentný podiel. Zostávajúcich 67 percent kontroluje spoločnosť Chemes. a.s. , ktorá je tak isto aj prevádzkovateľom CZT.

Požadujeme, aby mestské zastupiteľstvo venovalo tejto problematike náležitú pozornosť a zriadilo expertnú skupinu, pozostávajúcu z nezávislých odborníkov na tepelné hospodárstvo, ekonómov, audítorov, právnikov, ekológov a expertov na ochranu životného prostredia, kde 5 odborníkov nominuje aj petičný výbor, ktorý zastupuje občanov, ktorí podpísali túto petíciu. Tento tím nech predloží všetky možné varianty riešenia distribúcie a výroby tepla v meste Humenné, na verejnú diskusiu a následne na schválenie v mestskom zastupiteľstve.

Požadujeme, aby mesto Humenné kontrolovalo distribučnú spoločnosť , ako jej väčšinový vlastník, a takto zabezpečilo ochranu nášho spoločného majetku a kontrolu nad cenami a bezpečnosťou distribúcie tepla. Uplynulých 10 rokov ukázalo, že nevýhodná zmluva, stála každú domácnosť stovky eur, nesmie sa preto v tomto spôsobe distribúcie tepla pokračovať.

Požadujeme, aby mestské zastupiteľstvo neschválilo zámer a následne zmluvu na distribúciu tepla so žiadnou spoločnosťou, kde nebude mať mesto Humenné väčšinový podiel, nakoľko všetky rozvody tepla sú vo vlastníctve mesta. Takto môžu poslanci MsZ deklarovať vôľu po znížení nákladov na vykurovanie pre občanov mesta Humenné a povýšiť verejný záujem, nad zištný záujem úzkeho kruhu podnikateľov a politikov.

Táto petícia v žiadnom prípade nie je zameraná proti výrobcovi tepla Chemes a.s., ale je v záujme občanov, aby títo a hlavne ich volení zástupcovia, mali hodnoverné údaje k rozhodovaniu, ak sa značný majetok mesta, má na 15 rokov prenajať cez spoločnosť HES v podstate výrobcovi tepla. K tak dlhému prenájmu je nepochybne nutné mať vedomosti o tom, aká bude výroba tepla v spoločnosti Chemes a.s., počas celého obdobia trvania zmluvy.

Andrej Danko už nie je predsedom SNS

15.03.2020

Po voľbách, ktoré skončili neúspechom pre dovtedy koaličnú stranu SNS je čas na malé vyhodnotenie. Zároveň aj na odpovede na mnoho otázok ktoré dostávajú členovia najstaršej politickej strany na Slovensku. Ako je to možné, že strana dosiahla taký slabý výsledok? Čo bude SNS robiť ďalej a kto stojí teraz na čele strany? Áno, SNS je najstaršou stranou na politickej [...]

West Ham v Humennom

29.07.2019

Nestáva sa často, aby klub z anglickej najvyššej ligy hral v Humennom. Vlastne , za celú históriu sa to stalo len raz, pred pár dňami. Na našom ihrisku, v rámci prípravy, odohrala zápas rezerva West Hamu prípravný zápas s našimi futbalistami. Išlo konkrétne o mužstvo do 23 rokov, v ktorého radoch hrajú už aj futbalisti so skúsenosťami z Pemiere league, alebo európskych [...]

Humenné: Chceme tu turistov, alebo nie?

15.07.2019

Leto dáva do pohybu ľudí. Leto je hlavnou sezónou pre turistov. Niekto obľubuje more, iný hory. Niekto kultúrne podujatia, zahraničie, šport alebo adrenalín. Akých turistov by malo lákať mesto Humenné? Aj ja som strávil teraz pár dní v zahraničí. Včera som sa vracal autom v noci. Všetci spolucestujúci spali a tak som si to šinul prázdnymi cestami od Miškolca. [...]

Druhá svetová vojna / História /

Litva odsúdila ruský pohľad na druhú svetovú vojnu

07.04.2020 23:38

Litovský parlament v jednomyseľne prijatom vyhlásení vyzval Európu k odporu voči "historickému revizionizmu" a "dezinformáciám", aké uplatňuje a šíri Rusko ohľadom histórie druhej sv. vojny.

Tennessee

Zástupca šerifa v štáte Tennessee zastrelil útočníka, ktorý dobodal na smrť tri osoby

07.04.2020 22:00

Motív útočníkovho konania nebol bezprostredne známy.

Rafael Correa

Ekvádorského exprezidenta odsúdili na osem rokov väzenia

07.04.2020 21:57

V procese bolo obžalovaných celkovo 21 ľudí a kauza sa týkala úplatkov z rokov 2012 až 2016 a nelegálneho financovania strany Aliancie PAIS.

putá / zatykač /

Izraelská tajná služba zatkla špióna údajne pracujúceho pre Irán

07.04.2020 21:41

Muž mal byť v spojení s iránskymi agentmi pôsobiacimi v zahraničí, ktorí mu poskytli finančné prostriedky, pokyny a šifrovacie zariadenie.

23miroslav

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 94244x
Priemerná čítanosť článkov: 4712x

Autor blogu