Založ si blog

Humenné – prípad hodný osobitného zreteľa.

Základným princípom miestnej samosprávy je , že si občania mesta, voliči, vyberú svojich zástupcov a tí sa budú na vopred určené obdobie starať o to, aby v meste všetko fungovalo a boli splnené všetky zákonné povinnosti. Toto obdobie je stanovené teraz na 4 roky, tj do 2022, nakoľko sa voľby konali v jeseni 2018

Od slova starať sa je odvodené aj slovo starosta a v mestách sa to pretransformovalo na primátor. Spoločne s poslancami spolurozhodujú a spravujú mesto a mestský majetok. Nie je to jednoduchá práca. Musia riešiť množstvo problémov a hľadať riešenia na rôzne otázky a výzvy.

Sú mestá a mestské zastupiteľstvá, ktoré pracujú naozaj tvrdo na zlepšení života svojich voličov a sú aj primátori a poslanci, ktorí sa skôr starajú o “SVOJICH” voličov a sponzorov. Ako takéto samosprávy rozlíšiť? Kto sa fakt stará o rozvoj zvereného územia a majetku a kto sa stará prednostne o “ NAŠICH ĽUDÍ” ?

Za politikov hovori činy a nie statusy na sociálnych siťach. Za politikov hovoria ich hlasovania a nie to čo povedia v naškrobených oblekoch s bielou vreckovkou vo vrecku saka.  Za politikov hovoria ich vulgárne útoky na kandidátov, ktorí neuspeli vo voľbách a nazývajú ich skrachovancami. Za politikov hovorí to, ako sa stavajú ku kritike. Či ako maláé deti, alebo ako chlapi.

Naša Humenská samospráva už vyše šesť mesiacov veľa hovorí a ukazuje sa na krásnych fotografiách. Aká je však skutočnosť? Čo vlastne noví poslanci a primátor robia? Ako vlastne spravujú veci verejné? Mohli by sme tvrdiť, že sa zmenila atmosféra v meste. Ale ako?

Na mestskom úrade sa rozbiehajú čistky a “JEJ” ľudí musia nahradiť “NAŠI ĽUDIA” Presne ako o tom píše Ladislav Mňačko vo svojej knihe – Ako chutí moc. Veď “ NAŠI ĽUDIA “ to vedia robiť lepšie a ocenia to. Koho vyhodia? Kto zostane? Kto nový príde?  Obsadzovanie aj vedúcich pozícií bez výberových konaní, zverejňovanie zápisníc mesiac a pol po zasadnutiach, zneužívanie mestského webu na zastrašovanie kritikov a na vlastnú osobnú propagáciu. Obsadzovanie komisií len vlastnými politickými nominantmi a vylúčenie verejnosti z ich rokovaní. Zvláštnou kapitolou je vzťah vedenia mesta k nášmu spoločnému majetku. Na minulom zasadnutí to boli dva priame predaje pozemkov. Teraz sú pripravené hneď 4 priame predaje pozemkov, jedná zámena pozemkov a 5 dlhodobých prenájmov. Všetko je určené konkrétnym osobám a prenájmy sú až na obdobie 30 rokov.

Aj vás zamrazilo? Treba k tomu ešte pripočítať pripravovanú zmluvu na služby MHD – na obdobie 10 rokov a samozrejme čerešničku na torte, prenájom tepelných rozvodov vo vlastníctve mesta súkromnej firme na 15 rokov. Proti poslednej zmluve sa zdvihla vlna odporu medzi ľuďmi a nechcú, aby bolo teplo pre mesto vyrábané z uhlia a výrobu a distribúciu ovládala jedna rodina. 

Aj takto sa dá riadiť samospráva. namiesto slušného, moderného a proaktívneho prístupu sa dá všetko predať, vymeniť a dlllllllllllllllllllhodobo prenajať.

Čakám, kedy bude na programe dlhodobý prenájom celého mesta, ako prípad hodný osobitného zreteľa. Vtedy totiž netreba žiadnu verejnú súťaž.

Korupcia v Humennom: Cash pre policajta, pre primátora ponožky?

24.11.2020

Mysleli ste si, že primátor mesta Humenné, Miloš Meričko ( Oľano, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SPolu… ) bude bez korupčných káuz? Mysleli ste si, že nič také sa nemôže stať a on bude vzorom čestnosti a boja proti korupcii? Čakali ste, že po svojom nástupe do funkcie odhalí množstvo káuz bývalého vedenia, predražené zákazky a zneužívania právomocí [...]

Andrej Danko už nie je predsedom SNS

15.03.2020

Po voľbách, ktoré skončili neúspechom pre dovtedy koaličnú stranu SNS je čas na malé vyhodnotenie. Zároveň aj na odpovede na mnoho otázok ktoré dostávajú členovia najstaršej politickej strany na Slovensku. Ako je to možné, že strana dosiahla taký slabý výsledok? Čo bude SNS robiť ďalej a kto stojí teraz na čele strany? Áno, SNS je najstaršou stranou na politickej [...]

West Ham v Humennom

29.07.2019

Nestáva sa často, aby klub z anglickej najvyššej ligy hral v Humennom. Vlastne , za celú históriu sa to stalo len raz, pred pár dňami. Na našom ihrisku, v rámci prípravy, odohrala zápas rezerva West Hamu prípravný zápas s našimi futbalistami. Išlo konkrétne o mužstvo do 23 rokov, v ktorého radoch hrajú už aj futbalisti so skúsenosťami z Pemiere league, alebo európskych [...]

Bernard Papánek

Zomrel 101-ročný hrdina druhej svetovej vojny Bernard Papánek

22.01.2021 00:50

V nedeľu sa dožil krásnych 101 rokov, tento štvrtok zomrel. Slovensko stratilo Bernarda Papánka, jedného z najdlhšie žijúcich vojenských veteránov.

Koronavírus / Testovanie / Covid /

Anketa: Čo si myslia o skríningovom testovaní starostovia?

22.01.2021 00:00

Na Slovensku prebieha skríningové testovanie, najväčší nápor bude počas víkendu. Ako sa na to pozerajú starostovia?

vakcína očkovanie koronavírus

Očkovanie ľudí, ktorí prežili holokaust, možno preplatí Izrael

22.01.2021 00:00

Izraelská vláda chce zabezpečiť očkovanie vakcínami proti ochoreniu COVID-19 všetkých preživších holokaust.

pocasie-22-1-2021

Vyskočia teploty nad 14 stupňov? Víkend sa však pokazí

22.01.2021 00:00

Piatok bude veľmi teplý, ale víkend postupne prinesie studenšie počasie. Kam až klesnú teploty?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 106574x
Priemerná čítanosť článkov: 5075x

Autor blogu