Založ si blog

Aj v Humennom platí, že slovo robí chlapa.

 

Bola to pre mňa pred rokmi obrovská skúsenosť. Moja práce ma zaviala do Anglicka. Bol som účastníkom rokovania. Išlo o dodávku drahého dubového reziva v cene desiatok tisíc eur. Hlavní konatelia rokovali, ja som pozoroval ich diskusiu. Niečo si písali na papier, smiali sa. Trvalo to asi hodinku. Páni si nakoniec potriasli rukami a obchod bol uzavretý.

Žiadne dokumenty, pečiatky, len poznámky do zošitov, na papier. Po pár kilometroch, cestou autom som sa kolegu opýtal.

“ To ani nevystavil objednávku a dohodli ste sa na takomto obchode? Nepodpísali ste žiadnu zmluvu?  Veď to budeme pripravovať vyše štyroch mesiacov. Čo ak to potom nevezme a nezaplatí? “ Alex sa len usmial a povedal.

“ On mi dal slovo a to je viac ako sú papiere a pečiatky”  

Áno, slovo robí chlapa, vtedy som si to uvedomil.

Po pár mesiacoch Alex dvihol telefón a zavolal zákazníkovi, že tovar je pripravený na expedíciu. Naložili sme kamióny a o pár dní bola úhrada na účte. Len na základe slova. Na základe chlapského slova.

 

Odvtedy som sa snažil vždy slovo dodržať aj ja. Dá sa to. Naučil som sa vážiť slová, sľuby. Počas kampane bola jednou z hlavných tém aj téma tepla v Humennom. Snažil som sa nájsť riešenie a rozmýšľal som čo poviem. To čo som hovoril na teplo v Humennom, je zaznamenané a budem sa tomu venovať o pár dní. Je zaznamenané, čo hovorili protikandidáti a aj terajší primátor.  Preto s hrôzou a obavami sledujem čo ide robiť! Jeho činy a slová sú v absolútnom rozpore.

 

Primátor Meričko dňa 13. februára 2019 na otázku jedného týždenníka, ako chce riešiť teplo, odpovedal, že:

“…  zriadi odborný tím, ktorý schváli mestské zastupiteľstvo a  bude zastupovať občanov mesta a všetko predkladať na rozhodovanie mestskému zastupiteľstvu. “

 

Odvtedy ubehlo vyše 100 dní a nič sa neudialo. Žiadny tím, žiadne schválenie mestským zastupiteľstvom, žiadne informovanie verejnosti.

Odvtedy počúvame (a budeme počúvať stále intenzívnejšie) že sa to nedá. Že sa mesto nemôže vymaniť z područia veľkopodnikateľa, že neexistuje žiadne iné a moderné riešenia distribúcie tepla v Humennom. Dookola opakuje, že obyvatelia mesta musia platiť firme ovládanej veľkopodnikateľom stále vyššie a vyššie poplatky. Firma, ktorá účtovala posledných 10 rokov najvyššiu cenu tepla na Slovensku, si dovoľuje v tomto pokračovať. Keby takéto predražené služby poskytoval niekto v krajinách, kde slovo chlapa má váhu, tak by ho obyvatelia vyhnali a viac by sa tam neukázal. Bál by sa vyjsť na ulicu medzi slušných ľudí.

 

19.6.2019 bude zasadať mestské zastupiteľstvo v Humennom. Meričko bude mať možnosť dokázať, že je chlap a predloží poslancom na schválenie mená členov komisie, ktorá začne rokovať o koncepcii a riešení tepelného hospodárstva. Komisia bude rokovať a všetko predkladať na schválenie poslancom MsZ. Komisia zložená z nezávislých odborníkov, ktorí rozvážne preveria každú možnosť tak, aby Humenčania mali bezpečné, plynulé a čo najlacnejšie dodávky tepla a teplej úžitkovej vody. Na začiatok stačí málo, pozrieť sa, ako to funguje v mestách v okruhu 100 km od Humenného… 

Alebo, všetkým Humenčanom ukáže, že je klamár a bude sa snažiť schváliť zmluvu s firmou, ktorá nám dodávala predražené teplo desať rokov, bez toho, aby akákoľvek komisia vznikla, rokovala a informovala.

Na záver, pripomeňme si ešte raz, čo primátor Meričko vo februári povedal:

“Riešenie problému tepelného hospodárstva je jednou z najdôležitejších úloh, ktoré pred nami v najbližších mesiacoch stoja. Zmluva s HES sa končí koncom budúceho roka, mesto sa na to musí dôkladne pripraviť. Je dôležité, aby tím odborníkov na čele s expertmi z STU začali urýchlene pripravovať koncepciu tepelného hospodárstva,“ Zámerom je zostaviť tiež vlastný odborný tím schválený mestským zastupiteľstvom.

„Bude zastupovať občanov mesta a všetko predkladať na rozhodovanie mestskému zastupiteľstvu“.

 

O tom, že to nechce dodržať svedčí už aj zverejnený program zasadnutia mestskej rady na 5. júna 2019. Na úplný záver, ako jednu z najmenej podstatných vecí, ako bod č. 28, zaradil aj toto:

 

 

Diskusia o teple skončila, v záplave predajov mestského majetku je už aj zámer na prenájom. 

 

Áno, slovo robí chlapa. A keď chlap nedodrží slovo, stráca celú svoju vážnosť, stráca svoju budúcnosť, stráca svoju česť.

 

Keď v tomto poruší primátor Meričko slovo, stane sa z neho len obyčajné malé decko, ktoré si ešte váhu slova neuvedomuje. Decko, ktorým môžu manipulovať a ovládať ho.

 

Humenné potrebuje primátora, ktorého slovo má váhu.

 

Andrej Danko už nie je predsedom SNS

15.03.2020

Po voľbách, ktoré skončili neúspechom pre dovtedy koaličnú stranu SNS je čas na malé vyhodnotenie. Zároveň aj na odpovede na mnoho otázok ktoré dostávajú členovia najstaršej politickej strany na Slovensku. Ako je to možné, že strana dosiahla taký slabý výsledok? Čo bude SNS robiť ďalej a kto stojí teraz na čele strany? Áno, SNS je najstaršou stranou na politickej [...]

West Ham v Humennom

29.07.2019

Nestáva sa často, aby klub z anglickej najvyššej ligy hral v Humennom. Vlastne , za celú históriu sa to stalo len raz, pred pár dňami. Na našom ihrisku, v rámci prípravy, odohrala zápas rezerva West Hamu prípravný zápas s našimi futbalistami. Išlo konkrétne o mužstvo do 23 rokov, v ktorého radoch hrajú už aj futbalisti so skúsenosťami z Pemiere league, alebo európskych [...]

Humenné: Chceme tu turistov, alebo nie?

15.07.2019

Leto dáva do pohybu ľudí. Leto je hlavnou sezónou pre turistov. Niekto obľubuje more, iný hory. Niekto kultúrne podujatia, zahraničie, šport alebo adrenalín. Akých turistov by malo lákať mesto Humenné? Aj ja som strávil teraz pár dní v zahraničí. Včera som sa vracal autom v noci. Všetci spolucestujúci spali a tak som si to šinul prázdnymi cestami od Miškolca. [...]

Druhá svetová vojna / História /

Litva odsúdila ruský pohľad na druhú svetovú vojnu

07.04.2020 23:38

Litovský parlament v jednomyseľne prijatom vyhlásení vyzval Európu k odporu voči "historickému revizionizmu" a "dezinformáciám", aké uplatňuje a šíri Rusko ohľadom histórie druhej sv. vojny.

Tennessee

Zástupca šerifa v štáte Tennessee zastrelil útočníka, ktorý dobodal na smrť tri osoby

07.04.2020 22:00

Motív útočníkovho konania nebol bezprostredne známy.

Rafael Correa

Ekvádorského exprezidenta odsúdili na osem rokov väzenia

07.04.2020 21:57

V procese bolo obžalovaných celkovo 21 ľudí a kauza sa týkala úplatkov z rokov 2012 až 2016 a nelegálneho financovania strany Aliancie PAIS.

putá / zatykač /

Izraelská tajná služba zatkla špióna údajne pracujúceho pre Irán

07.04.2020 21:41

Muž mal byť v spojení s iránskymi agentmi pôsobiacimi v zahraničí, ktorí mu poskytli finančné prostriedky, pokyny a šifrovacie zariadenie.

23miroslav

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 94234x
Priemerná čítanosť článkov: 4712x

Autor blogu