Založ si blog

Nórsko: Cesta do školy pri -10 °C

Aj v ďalekom Nórsku sa školáci , tak isto ako na Slovensku, potrebujú dostať ráno do školy.  Sledujem ich každý deň. Či je zima a mráz, či prší, alebo fúka studený severný vietor. Denne letia do školy na bicykloch.  Samozrejmosťou sú tiež školské autobusy, pre tých, ktorí cestujú z väčšej diaľky.

Možno aj preto sa o Nóroch hovorí, že sú odolnejší a zdravší ako my. Porovnávam, aké to je na Slovensku. Okolie škôl prepchaté autami, ktorými zvážajú rodičia svoje ratolesti až pred samotný vchod do školy. Ako keby naše deti, nemohli prejsť dvesto či tristo metrov ku školskej bráne. Prerábame plány dopravy a staviame parkoviská, len aby sa „mama taxi“ dostali čím bližšie. A potom je z toho nervozita v cestnej premávke a nehody.

Neskôr sa divíme, že naše deti sú obézne a na hodine telesnej výchovy im robí problém zabehnúť 400 metrov, alebo urobiť kotúľ.  Čo tak zobrať aj cestu do školy ako súčasť prevencie pred civilizačnými chorobami?  Je to jednoduché, len to chce rozhodnúť sa.

Pozrite si pár fotografií, ako sa dochádza do školy v Nórsku v meste Tromso za polárnym kruhom. Teplota mínus desať na ceste ľad.

 

Počas polárnej noci začína vyučovanie ešte za úplnej tmy  

Mínus desať, ale ako vidíte mladej slečne to nevadí.

Samozrejmosťou je parkovisko pre bicykle priamo v školskom areáli.

Cestovaniu po ľade a snehu sú  prispôsobené aj pneumatiky. Tak ako všetky automobily, aj bicykle majú oceľové hroty a prezúvajú pneumatiky z letných na zimné.

Areál základnej školy. Pavilón vpravo rekonštruujú a uprostred fotografie môžete vidieť vyhrievané schody k hlavnému vchodu.

Autorom použitých fotografií v tomto blogu je Miroslav Porochnavý.

Korupcia v Humennom: Cash pre policajta, pre primátora ponožky?

24.11.2020

Mysleli ste si, že primátor mesta Humenné, Miloš Meričko ( Oľano, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SPolu… ) bude bez korupčných káuz? Mysleli ste si, že nič také sa nemôže stať a on bude vzorom čestnosti a boja proti korupcii? Čakali ste, že po svojom nástupe do funkcie odhalí množstvo káuz bývalého vedenia, predražené zákazky a zneužívania právomocí [...]

West Ham v Humennom

29.07.2019

Nestáva sa často, aby klub z anglickej najvyššej ligy hral v Humennom. Vlastne , za celú históriu sa to stalo len raz, pred pár dňami. Na našom ihrisku, v rámci prípravy, odohrala zápas rezerva West Hamu prípravný zápas s našimi futbalistami. Išlo konkrétne o mužstvo do 23 rokov, v ktorého radoch hrajú už aj futbalisti so skúsenosťami z Pemiere league, alebo európskych [...]

Humenné: Chceme tu turistov, alebo nie?

15.07.2019

Leto dáva do pohybu ľudí. Leto je hlavnou sezónou pre turistov. Niekto obľubuje more, iný hory. Niekto kultúrne podujatia, zahraničie, šport alebo adrenalín. Akých turistov by malo lákať mesto Humenné? Aj ja som strávil teraz pár dní v zahraničí. Včera som sa vracal autom v noci. Všetci spolucestujúci spali a tak som si to šinul prázdnymi cestami od Miškolca. [...]

The AP Interview Russia Ukraine War Zelenskyy

Zelenskyj pre Washington Post: Keby sme pred inváziou zasiali medzi ľudí chaos, Rusi by nás zožrali

17.08.2022 15:21

Ukrajinský prezident v rozhovore vysvetlil, prečo zľahčoval hrozbu vojny pred Ukrajincami.

António Guterres

Ankara hovorí v súvislosti s cestou šéfa OSN do Ľvova o konci vojny

17.08.2022 14:56

Rokovania o všeobecnom prímerí sú však podľa OSN a Turecka možné len vtedy, ak žiadna z bojujúcich strán nedokáže zaznamenať výrazné územné zisky a vzdá sa cieľa konečného víťazstva.

Jair Lapid

Izrael a Turecko plne obnovia diplomatické styky

17.08.2022 14:20

Turecko v roku 2018 stiahlo svojho veľvyslanca z Izraela krátko po tom, čo americký prezident Trump rozhodol o uznaní Jeruzalema za hlavné mesto Izraela a presunutí ambasády USA z Tel Avivu.

Strecha / Auto /

Všade sucho, v Dubnici smršť. Búrka tam strhla strechu závodu, vyvracala stromy

17.08.2022 14:09

Strecha, ktorú strhol silný vietor v areáli súkromnej spoločnosti, poškodila desiatky automobilov. Škody na majetku budú vysoké.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 83881x
Priemerná čítanosť článkov: 3994x

Autor blogu