Založ si blog

Humenné: Chceme tu turistov, alebo nie?

Leto dáva do pohybu ľudí. Leto je hlavnou sezónou pre turistov. Niekto obľubuje more, iný hory. Niekto kultúrne podujatia, zahraničie, šport alebo adrenalín. Akých turistov by malo lákať mesto Humenné? 

Aj ja som strávil teraz pár dní v zahraničí. Včera som sa vracal autom v noci. Všetci spolucestujúci spali a tak som si to šinul prázdnymi cestami od Miškolca.  Premýšľal som, ako vidia naše mesto turisti. Aký na nich urobí prvý dojem? Veď prvý dojem je len raz. 

Vchádzam do mesta. Poľský supermarket, v poli postené rady billboardov a kopa stavebnej sute. Štvorprúdovka na každých 50 metroch zaplátaná. Auto poskočí.  Pravý pruh je neprejazdný, opäť rozkopaná cesta. Porucha na vode. Ďalšia záplata, ďalšia jama pribudne na tejto ceste. Prechádzam popod a popri škaredých rúrach, nám dobre známym rozvodom tepla. My, domáci, si ich už nevšímame. Nám sa to možno zdá už normálne, ale niečo podobné vidieť už len v strede Ukrajiny. Ponad cestu a niekoľko sto metrov popri nej sa vo výške 6 metrov týčia rúry teplovodu. Hrdzavé, škaredé. Pre turistu prvý dojem strašný. Je noc, zápcha pred kruháčom nie je. No ak by prišiel o 14:20, alebo 15:40, tak by nechápal na akom mieste vzniká zápcha. Ani nebude tušiť, že nás to trápi roky a nikto nedokázal vyriešiť tento “komplikovaný” dopravný problém. 

Takto nejako to videli aj moji známi, Američania, pre ktorých to bola prvá cesta do “východného bloku”. Ukázali sme im náš kaštieľ, boli nadšení. Keby som bol turista, určite by som pochválil kvalitu ubytovania v našich hoteloch, pribudlo už aj welness. 

Čo ešte? Prechádzam sa pešou zónou, je prázdna. Ticho, zavreté obchody. Celé mesto spí. 

Takto nejako vidia naše mesto turisti. Pokiaľ je ešte sezóna, dá sa navštíviť skanzen. Čo ešte? Aquapark Šírava, ale to nie je Humenné. Pár zrúcanín hradov v okolí. Chceme tu vôbec turistov? 

Áno, najprv sa musíme rozhodnúť, či tu turistov chceme, alebo nechceme. Pokiaľ ich tu nechceme, všetko môže zostať tak. Pokiaľ sa rozhodneme, že ich tu chceme a chceme  získať príjmy aj z turistického ruchu a tak zlepšovať život v našom meste, musíme všetko zmeniť a začať konečne niečo robiť. 

Vypracujme stratégiu rozvoja cestovného ruchu v našom meste a blízkom okolí. Hľadajme moderné riešenia, ktoré prinesú osoh poskytovateľom služieb, mestu, regiónu a najmä turistom zážitky s príjemnými spomienkami. Len stanovaním cieľa sa môžeme posunúť dopredu. Bez toho to bude len prešľapovanie na mieste. Mesto sa už musí prestať deliť na našich a tých proti nám. Všetci kompetentní musia dať hlavy dokopy a spojiť sily. Potenciál tu je obrovský, len treba chcieť. Poskytovatelia ubytovania, zástupcovia mesta, podnikatelia v cestovnom ruchu, susedné mestá a regióny, dopravcovia. Poďme si sadnúť spoločne za jeden stôl a hľadajme riešenia ako by sme cestovný ruch v našom meste oživili, či vlastne naštartovali. Len vzájomnou kooperáciou si budeme môcť z obrovského koláča, ktorý ponúka trh s cestovným ruchom, uchmatnúť aj my. Zamyslite sa, ako  vidí naše mesto turista, ktorý tu príde úplne prvý krát. Ako sa bude cítiť na humenskej hlavnej vlakovej stanici? Sú ešte v nejakom okresnom meste takéto nástupištia? Sú ešte v nejakom meste, na západ od nás, cesty v takom stave? 

Turisti, naši rodinní príslušníci a naši priatelia chcú cestovať. Chcú vidieť miesta, kde žijeme a túžia po zážitkoch. Chcem, aby náš región patril k ich obľúbeným cieľom a aby sa sem vracali a hovorili: “ Tam je super. “ Ja s tým, čo vidia a zažívajú teraz spokojný nie som, vy azda áno? 

Aj po tomto blogu sa na mňa vrhnú štekajúci dobremani a budú vykrikovať, že som prehral voľby. Najmä dvaja mladí priatelia, ktorí neustále ničia naše mesto, ničia vzťahy a ničia ľudí. Spoločne s ich pritakávačmi ničia Humenné a mesto upadá stále do väčšej a väčšej čiernej diery. Čiernej diery podozrení z klientelizmu, korupcie a prospechárstva. Intrigy a klamstvá nás neposunú dopredu ani o milimeter.

Pivný festival a hudobná „hviezda“ z Bratislavy, Humenčanom prácu nedá. Tak ako krátkodobé a nekoncepčné rozhodnutia v oblasti cestovného ruchu neprinesú ani jedného nového turistu, ktorý by navštívil naše nádherné mesto, región.

Je čas, začať s tým niečo robiť.

 

West Ham v Humennom

29.07.2019

Nestáva sa často, aby klub z anglickej najvyššej ligy hral v Humennom. Vlastne , za celú históriu sa to stalo len raz, pred pár dňami. Na našom ihrisku, v rámci prípravy, odohrala zápas rezerva viac »

Győr, Wiedeň a Knopfler.

08.07.2019

Je čas dovoleniek a tak si prečítajte krátky blog z jednej letnej cesty. Humennému, jeho problémom a najmä riešeniam sa budeme venovať o týždeň. Koncert Marka Knopflera sme spojili s krátkym viac »

Japonci čapovali pivo v Humennom zadarmo.

01.07.2019

Leto je čas na festivaly a zábavu. Leto je tak isto aj čas, na usporiadanie reklamných akcií. Jednu takú akciu sme mali v sobotu v Humennom. Boli ste? Aké bolo pivo? Chutilo vám? tak sa na túto viac »

Nemecko, koronavírus, karneval

Koronavírus je pred hranicami Slovenska

27.02.2020 00:00

Koronavírus je krok od slovenských hraníc. Do týždňa až dvoch prekročí naše hranice, tvrdí Vladimír Krčméry, riaditeľ Slovenského tropického inštitútu.

Klaus Iohannis

Rumunský prezident poveril zostavením vlády ministra financií Florina Citu

26.02.2020 22:05

Podľa analytikov je tento prezidentov krok súčasťou jeho plánu na vypísanie predčasných volieb.

Zuzana Čaputová

Ústavní činitelia vyzvali k voľbám. Účasťou podľa Čaputovej prijímame spoluzodpovednosť za štát

26.02.2020 19:50, aktualizované: 20:00

Podľa prezidentkiných slov sme si v deň volieb všetci rovní, lebo každý má len jeden hlas.

Za ľudí / Andrej Kiska

Kiska potvrdil autenticitu komunikácie s premiérom, ten ju označil za divadlo

26.02.2020 19:36

Komunikácia súvisí s prípadom údajného vydierania Kisku Ficom pri voľbe ústavných sudcov.

23miroslav

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 58552x
Priemerná čítanosť článkov: 3082x

Autor blogu