Základným princípom miestnej samosprávy je , že si občania mesta, voliči, vyberú svojich zástupcov a tí sa budú na vopred určené obdobie starať o to, aby v meste všetko fungovalo a boli splnené všetky zákonné povinnosti. Toto obdobie je stanovené teraz na 4 roky, tj do 2022, nakoľko sa voľby konali v jeseni 2018
Od slova starať sa je odvodené aj slovo starosta a v mestách sa to pretransformovalo na primátor. Spoločne s poslancami spolurozhodujú a spravujú mesto a mestský majetok. Nie je to jednoduchá práca. Musia riešiť množstvo problémov a hľadať riešenia na rôzne otázky a výzvy.
Sú mestá a mestské zastupiteľstvá, ktoré pracujú naozaj tvrdo na zlepšení života svojich voličov a sú aj primátori a poslanci, ktorí sa skôr starajú o “SVOJICH” voličov a sponzorov. Ako takéto samosprávy rozlíšiť? Kto sa fakt stará o rozvoj zvereného územia a majetku a kto sa stará prednostne o “ NAŠICH ĽUDÍ” ?
Za politikov hovori činy a nie statusy na sociálnych siťach. Za politikov hovoria ich hlasovania a nie to čo povedia v naškrobených oblekoch s bielou vreckovkou vo vrecku saka. Za politikov hovoria ich vulgárne útoky na kandidátov, ktorí neuspeli vo voľbách a nazývajú ich skrachovancami. Za politikov hovorí to, ako sa stavajú ku kritike. Či ako maláé deti, alebo ako chlapi.
Naša Humenská samospráva už vyše šesť mesiacov veľa hovorí a ukazuje sa na krásnych fotografiách. Aká je však skutočnosť? Čo vlastne noví poslanci a primátor robia? Ako vlastne spravujú veci verejné? Mohli by sme tvrdiť, že sa zmenila atmosféra v meste. Ale ako?
Na mestskom úrade sa rozbiehajú čistky a “JEJ” ľudí musia nahradiť “NAŠI ĽUDIA” Presne ako o tom píše Ladislav Mňačko vo svojej knihe – Ako chutí moc. Veď “ NAŠI ĽUDIA “ to vedia robiť lepšie a ocenia to. Koho vyhodia? Kto zostane? Kto nový príde? Obsadzovanie aj vedúcich pozícií bez výberových konaní, zverejňovanie zápisníc mesiac a pol po zasadnutiach, zneužívanie mestského webu na zastrašovanie kritikov a na vlastnú osobnú propagáciu. Obsadzovanie komisií len vlastnými politickými nominantmi a vylúčenie verejnosti z ich rokovaní. Zvláštnou kapitolou je vzťah vedenia mesta k nášmu spoločnému majetku. Na minulom zasadnutí to boli dva priame predaje pozemkov. Teraz sú pripravené hneď 4 priame predaje pozemkov, jedná zámena pozemkov a 5 dlhodobých prenájmov. Všetko je určené konkrétnym osobám a prenájmy sú až na obdobie 30 rokov.
Aj vás zamrazilo? Treba k tomu ešte pripočítať pripravovanú zmluvu na služby MHD – na obdobie 10 rokov a samozrejme čerešničku na torte, prenájom tepelných rozvodov vo vlastníctve mesta súkromnej firme na 15 rokov. Proti poslednej zmluve sa zdvihla vlna odporu medzi ľuďmi a nechcú, aby bolo teplo pre mesto vyrábané z uhlia a výrobu a distribúciu ovládala jedna rodina.
Aj takto sa dá riadiť samospráva. namiesto slušného, moderného a proaktívneho prístupu sa dá všetko predať, vymeniť a dlllllllllllllllllllhodobo prenajať.
Čakám, kedy bude na programe dlhodobý prenájom celého mesta, ako prípad hodný osobitného zreteľa. Vtedy totiž netreba žiadnu verejnú súťaž.
Priateľu, všade je to viac menej rovnaké. ...
Celá debata | RSS tejto debaty