Založ si blog

Slušnosť, zákon a zdravý rozum.

Primátor Humenného zverejnil  blog. Je to super, že si vo svojej zaneprázdnenosti nájde čas aj na písanie, na strihanie videa, ale čas ktorý trávi osočovaním a nadávaním na mňa, by mohol využiť ozaj slušnejšie a lepšie.. Napríklad aj na to, aby zverejnil na webovej stránke mesta zápisnice zo zasadnutí MsZ ktoré už zasadalo štyrikrát. Ale dodržiavanie zákonov a rokovacieho poriadku MsZ v Humennom mu asi nevonia.

V jeho blogu ma zaujala jedna stať, kde píše o tom, že dal príkaz publikovať mestské inzeráty len v novinách Humenský expres, lebo sú najlacnejší.

 

A tu som spozornel.

 

Napísal tiež, že Predchádzajúce vedenie mesta inzerovalo v týždenníku, ktorý vlastní Vaľovej kamarát. A že za ťažké peniaze tam inzerovalo mesto a za odmenu on potom získal zákazky od mesta. Nuž , pozrel som sa na to, kto vlastní Podvihorlatské noviny, lebo o tomto týždenníku je reč. V registri tlače je vlastníkom Lini press, s.r.o. A majiteľkou a štatutárkou je pani Parasková. Takže žiadny kamarát…

 

Molnár, Molnár, Molnár.

No poďme si tú istú analýzu urobiť pri Humenskom Exprese. Noviny vydáva Vihorlat press s.r.o., ktorej jediným majiteľom je Bratislavská firma MOF INVEST a.s.. Konateľom a šéfredaktorom je politik a kandidát za OĽANO do Europarlamentu , Milan Potocký. Ale kto sa skrýva za  MOF INVESTom ?

 

 

Pozrieme sa na obchodný register a vidíme, že celú spoločnosť riadia páni Molnár, Molnár a Molnár.

Predstavenstvo MOF Invest s.r.o.Veľké zmeny, kedy do predstavenstva prišli dvaja Molnárovci, nastali 6.12.2018. Prečo? Tuší to niekto?

Jednou stranou mince je, že Meričko nariadil dávať inzerciu novinám, ktoré ovládajú Molnár, Molnár a Molnár. Na druhej strane je slušnosť, zákonnosť a zdravý rozum. Prečo za tak výhodnú cenu je v Exprese tak neskutočne málo reklám a inzerátov?  Cena nie je totiž jediný faktor pri zadávaní komerčnej inzercie. Ďalšími sú čítanosť, regionálny dosah a náklad. Práve preto v Humenskom exprese prakticky neexistujú komerčné reklamy. ( Posledné čísla som nečítal, ale predpokladám, že sa to nezmenilo…)

 

Čo hovorí zákon.

 

Mestá a obce sú povinné pri niektorých úkonoch, prevodoch majetku a pod. svoje zámery inzerovať aj v tlači. V regionálnej tlači. Tak to presne hovorí napr. zákon o 138/1991 o majetku obcí v paragrafe 9a, odstavec 2 hovorí: „Obec zverejní zámer predať svoj majetok a jeho spôsob na svojej úradnej tabuli, na internetovej stránke obce, ak ju má obec zriadenú, a v regionálnej tlači. Ak ide o prevod podľa odseku 1 písm. a) a b), musí oznámenie v regionálnej tlači obsahovať aspoň miesto, kde sú zverejnené podmienky obchodnej verejnej súťaže alebo dražby. „ Keď sa pozriete na register tlače, tak aj Humenský expres má v ňom uvedené, že ide o regionálny týždenník. No je ním aj skutočne? Čo je vlastne označenie regionálny?

Na pomoc som si zobral bakalársku prácu Regionálna tlač na Slovensku od autorky Martiny Lahitovej.  Myslím , že ju písala autorka sama a nekúpila ju, ako to niektorí študenti robia. Nekúpila ju od skrachovaných novinárov, ktorí sa živili plagiátorstvom a predávali ročníkové a bakalárske práce študentom. 

Ale nebojte sa, plagiátorstvu a plagiátorom sa budeme podrobne venovať až v inom článku. 🙂 

Ale späť k téme regionálnej tlače na Slovensku. Jednoduché rozdelenie regionálnej tlače si môžete pozrieť tu :

 

 

 

Vidíme tam podrobné rozdelenie a vysvetlenie pojmu regionálny. Je to minimálne okresný, mesto a okolie, viac obcí…

Nuž, v tejto tabuľke nevidím označenie „regionálny“ ako „pohodená kôpka novín na schodoch“ alebo „kôpka novín v krabici na reklamné letáky“ , alebo „ kôpka rozmočených novín na chodníku pred vchodom“. Regionálne noviny musia byť distribuované a dostupné pre región, minimálne okres. V Humennom sú distribuované minimálne dvoje takýchto novín. Podvihorlatské noviny a Korzár.

 

Slušnosť – cena – zákon.

 

To že Humenský expres má najnižšiu cenu inzercie, neznamená , že uverejňovať v nich inzerciu z mestských peňazí je zákonné a že je to najlepšie riešenie. Ako porovnanie môže slúžiť aj množstvo komerčnej inzercie v Podvihorlatských novinách a množstvo (prakticky nič) komerčnej inzercie v Exprese.  Humenné musí byť regionálny líder a musí svoje plány a zámery na tejto úrovni aj komunikovať. Mesto Humenné sa nesmie teraz uzavrieť, ale  musí sa zbaviť dojmu, že začína patriť jedinému podnikateľovi. Všetky inzeráty sa musia podávať v súlade so zákonmi, teda v regionálnej tlači. Najlepšie distribuovanej minimálne v regióne troch okresov Humenné, Snina a Medzilaborce. Len tak sa z Humenného opäť stane regionálny líder a nebudeme sa triasť, či nás nepredbehne Snina, alebo Medzilaborce. V niektorých ukazovateľoch akými sú transparentnosť a slušnosť sa to už deje.

Uverejňovanie inzercie v tlači nazývanej „Humenský expres“ je podľa môjho názoru v rozpore so zákonom a to najmä v prípadoch, kedy zákon vyslovene prikazuje samospráve publikovať svoje oznámenia a zámery v regionálnej tlači.

 

Andrej Danko už nie je predsedom SNS

15.03.2020

Po voľbách, ktoré skončili neúspechom pre dovtedy koaličnú stranu SNS je čas na malé vyhodnotenie. Zároveň aj na odpovede na mnoho otázok ktoré dostávajú členovia najstaršej politickej strany na Slovensku. Ako je to možné, že strana dosiahla taký slabý výsledok? Čo bude SNS robiť ďalej a kto stojí teraz na čele strany? Áno, SNS je najstaršou stranou na politickej [...]

West Ham v Humennom

29.07.2019

Nestáva sa často, aby klub z anglickej najvyššej ligy hral v Humennom. Vlastne , za celú históriu sa to stalo len raz, pred pár dňami. Na našom ihrisku, v rámci prípravy, odohrala zápas rezerva West Hamu prípravný zápas s našimi futbalistami. Išlo konkrétne o mužstvo do 23 rokov, v ktorého radoch hrajú už aj futbalisti so skúsenosťami z Pemiere league, alebo európskych [...]

Humenné: Chceme tu turistov, alebo nie?

15.07.2019

Leto dáva do pohybu ľudí. Leto je hlavnou sezónou pre turistov. Niekto obľubuje more, iný hory. Niekto kultúrne podujatia, zahraničie, šport alebo adrenalín. Akých turistov by malo lákať mesto Humenné? Aj ja som strávil teraz pár dní v zahraničí. Včera som sa vracal autom v noci. Všetci spolucestujúci spali a tak som si to šinul prázdnymi cestami od Miškolca. [...]

Druhá svetová vojna / História /

Litva odsúdila ruský pohľad na druhú svetovú vojnu

07.04.2020 23:38

Litovský parlament v jednomyseľne prijatom vyhlásení vyzval Európu k odporu voči "historickému revizionizmu" a "dezinformáciám", aké uplatňuje a šíri Rusko ohľadom histórie druhej sv. vojny.

Tennessee

Zástupca šerifa v štáte Tennessee zastrelil útočníka, ktorý dobodal na smrť tri osoby

07.04.2020 22:00

Motív útočníkovho konania nebol bezprostredne známy.

Rafael Correa

Ekvádorského exprezidenta odsúdili na osem rokov väzenia

07.04.2020 21:57

V procese bolo obžalovaných celkovo 21 ľudí a kauza sa týkala úplatkov z rokov 2012 až 2016 a nelegálneho financovania strany Aliancie PAIS.

putá / zatykač /

Izraelská tajná služba zatkla špióna údajne pracujúceho pre Irán

07.04.2020 21:41

Muž mal byť v spojení s iránskymi agentmi pôsobiacimi v zahraničí, ktorí mu poskytli finančné prostriedky, pokyny a šifrovacie zariadenie.

23miroslav

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 94239x
Priemerná čítanosť článkov: 4712x

Autor blogu